מבחן התלות (ADL)

יקירכם זקוק לסיוע ממטפל
או מטפלת סיעודית?
צרו עמנו קשר לפגישת ייעוץ ראשונית
072-33-80-370
או מלאו פרטיכם
ללא התחייבות וללא עלות
על מנת שנוכל להתאים לו את הטיפול
הטוב ביותר ובהתאם לצרכיו 
מספר שעות ביום 
או השגחה צמודה 24/7
קשישים סיעודיים ובני משפחותיהם המבקשים לקבל סיוע במימון הטיפול הסיעודי זכאים (בהינתן שהם עומדים במספר קריטריונים שקבעה המדינה) לקצבת הסיעוד של הביטוח הלאומי. כדי לקבל את הסיוע הזה נדרשים הקשישים לעבור את 'מבחן התלות' (ADL), מבחן שמטרתו לבדוק האם הם זכאים לקבל את הסיוע מהמדינה וכן את היקף הסיוע.
 
במסגרת המבחן בודק 'מעריך' של הביטוח הלאומי (אחות מוסמכת או עובדת סוציאלית בד"כ) את היכולת התפקודית של הקשיש (מכאן גם שם המבחן - Activities of Daily Living) - כיצד והאם הוא מסוגל לבצע את 6 הפעולות הבסיסיות הבאות:
 • אכילה ושתייה - היכולת לאכול, לשתות וליטול תרופות באופן עצמאי
 • קימה, ישיבה ושכיבה - היכולת לעבור ממצב שכיבה וישיבה לעמידה ולהיפך
 • ניידות - היכולת לנוע באופן עצמאי (קשיש המתנייד באמצעות הליכון, מקל הליכה או קביים ייחשב לנייד. קשיש המתנייד באמצעות כיסא גלגלים ייחשב כבלתי נייד)
 • הלבשה - היכולת ללבוש ולפשוט בגדים באופן עצמאי (וגם - לקשור חגורה רפואית או להרכיב גפה מלאכותית במידת הצורך)
 • רחצה - היכולת להתקלח ולבצע פעולות הקשורות ברחצה ללא עזרה
 • שליטה על סוגרים - היכולת לשלוט במתן השתן ובפעולת המעיים (שימוש בחיתולי מבוגרים או בקטטר מוגדרים כחוסר שליטה על סוגרים)

חשוב לדעת:
 • מבחן התלות המבחן בודק את מסוגלות הקשיש לבצע את הפעולות שמנינו ולא את רמת הקושי בביצוען. לפיכך, אם הקשיש הנבדק מסוגל לבצע פעולהה כזו או אחרת מתוך הרשימה תוך הפעלת מאמץ סביר - הוא ייחשב כמי שיכול לבצעה ולא יקבל ניקוד בגינה במבחן.
 • בנוסף ל- 6 הפעולות שציינו בודק המבחן גם האם הקשיש זקוק להשגחה וכן את מידת מסוכנותו - כלפי עצמו וכלפי סביבתו (חולי אלצהיימר למשל זקוקיםם להשגחה צמודה שמונעת מהם לאבד את דרכם ולסכן את עצמם).
תוצאת המבחן והזכאות לקצבה
יקירכם עבר את המבחן? כעת יבחן הביטוח הלאומי את פרטי הבקשה שלכם ואת ממצאי המבחן ויקבע על פיהם האם הוא זכאי לסיוע וכן את היקפו. ככלל ניתן לומר כי ככל שציון המבחן יהיה גבוה יותר כך יקירכם יהיה זכאי לשעות סיעוד רבות יותר: מ- 9.75 שעות סיעוד בשבוע ועד מקסימום של 18 שעות בשבוע.
בנוסף לשעות הטיפול ייתכן ויקירכם יהיה זכאי גם לעבודות שיפוץ קלות בביתו שמטרתן להתאים את ביתו למצבו הסיעודי, זאת ללא עלות או בהשתתפות עצמית חלקית. דוגמא לעבודות כאלה היא שינויים מבניים בחדר האמבט והתקנת אביזרי בטיחות להקלה על הרחצה ולשמירה על בטיחות הקשיש.
 
נקבע ליקירכם תאריך לביצוע מבחן התלות?
לפניכם מספר טיפים שיסייעו לכם להתכונן למבחן:
 • ספרו ליקירכם ככל הניתן על הנעשה במבחן ומה הוא יתבקש לבצע במסגרתו. זה יסייע לו לעבור את המבחן, יפיג מעט מחששותיו וימנע מכם וממנו מצבי מבוכה מיותרים.
 • וודאו שביום המבחן מתלווה ליקירכם בן משפחה קרוב שמכיר את מצבו היטב ובעיקר מישהו שיקירכם חש עמו בנוח.
 • הביאו למבחן את כל המסמכים המעידים על מצב בריאותו של יקירכם ועל היסטוריית הטיפולים שלו. זה יסייע לכם להעניק למעריך את התמונה המלאה והמדויקת של מצב יקירכם ויסייע להתאים לו את הסיוע הנכון.
 • ספרו למעריך את כל הפרטים החשובים שיסייעו ליקירכם לקבל את הקצבה. אל תסתירו דבר. אם אתם חשים לא בנוח לספר על מגבלה כזו או אחרת בפני יקירכם עשו זאת לאחר מכן בשיחה בארבע עיניים עם המעריך.
לידיעתכם: בקשתכם לקצבה נדחתה? ניתן לערער על ההחלטה ולבקש מבחן נוסף במקרים בהם חלה הדרדרות במצב יקירכם.
 
אנחנו כאן בשבילכם
צוות המומחים של קדם שירותי סיעוד ישמח לענות לכם על כל השאלות. צרו עמנו קשר ונסייע לכם - ללא עלות וללא התחייבות. מידע נוסף על מבחן התלות ניתןן למצוא באתר של ביטוח לאומי
 
טלפון
072-33-80-370
כתובת
הצורפים 33, תל אביב
print, print, printer
פקס
04-849-15-16
מטפלת סיעודית     אחות פרטית לאחר ניתוח     טיפול סיעודי בבית     ייעוץ והשמה בבתי אבות     שירותי טרום סיעוד     טיפול סיעודי בקשישים     אחות פרטית לזריקות     הוספיס בית     מבחן התלות (ADL)     אחות פרטית בבית חולים    
שירותי סיעוד פרטיים     סיעוד עובדים זרים     חברות סיעוד לקשישים     חוק סיעוד לקשישים     מטפלים זרים     טיפול סיעודי פרטי     עזרה סיעודית מביטוח לאומי     אחות לאחר ניתוח     סיעוד ורווחה     שירותי סיעוד וטיפול בבית     שירותי הוספיס     בתי אבות ודיור מוגן     טרום סיעוד     מטפלות סיעודי     מטפלת בבית     סיעוד ורווחה     סיעוד לניצולי שואה     סיעוד לקשישים     סיעוד עובדים זרים     עובדי סיעוד זרים     עובדי סיעוד ישראלים     עובדים זרים סיעוד     עובדת סיעודית     עזרה סיעודית מביטוח לאומי     שירותי סיעוד וטיפול בבית